Polsailing, (Wprowadzenie dzieci i rodziców do żeglarskiego świata).

Dzisiaj opowiemy wam o Polsailingu oraz o naszym wkładzie w ten program nad Soliną. Polsailing to program Polskiego Związku Żeglarskiego, mający za zadanie aktywizować dzieci a przy tym ich rodziców do uprawiania żeglarstwa. Polsailing nad Soliną był realizowany przez Fundację na Fali, której członek jest managerem naszego Czarteru. Stąd ścisłe połączenie inicjatywy z naszymi działaniami. Jacek, o którym mowa prowadził wszystkie zajęcia, w ramach Polsailingu nad Zalewem Solińskim w 2022 r.

Zajęcia w ramach Polsailingu mają za zadanie również aktywizować dzieci do uprawiania szeroko rozumianego sportu, zdrowego stylu życia. Oraz wykształcać bezpieczne nawyki nad wodą.

Zajęcia prowadzone są na jachtach typu Optymist, i obejmują części teoretyczne oraz praktyczne. Dzieci uczą się przez doświadczanie poszczególnych praw fizyki oraz mechaniki związanych z żeglarstwem. Podawanych w taki sposób by były dla nich zrozumiałe oraz przydatne, a przy tym dobrze się bawili. Zanim wejdą na swoją łódź żaglową typu Optymist, odpowiadają sobie na pytanie co to jest wiatr, uczą oceniać się skąd wieje, a także poznają budowę jachtu typu Optymist i samodzielnie go taklują.

Przygotowanie jachtu do wypłynięcia
Ekomarina polańczyk

Wszystkie zajęcia prowadzone były w naszym porcie macierzystym Eko Marina Polańczyk. Jest to piękne i bezpieczne otoczenie, gdzie dzieci mogły spokojnie skupiać się na swoich zadaniach. Podczas gdy rodzice mieli czas na obiad, deser z kawką a przy tym chwilę dla siebie w Tawernie portowej w pięknym tarasem i widokiem na jezioro.

Przed wyjściem na żaglówkach, na wody Bieszczadzkiego morza. Odbyły się zajęcia z bezpieczeństwa gdzie uczestnicy uczyli się między innymi jak przeprowadzać akcję ratunkową przy użyciu koła ratunkowego.

Pierwsze zajęcia na wodzie mają za zadanie oswoić dzieci z bujaniem się żaglówki na wodzie i koniecznością balastowania. Dzieci poruszają się po akwenie za pomocą wioseł i uczą się przy tym pracy sterem.

Szkolenie bezpieczeństwa i przygotowanie dzieci do żeglowania
Regaty optymistów

Podczas zajęć odbywały się regaty optymistów napędzanych siłą mięśni naszych podopiecznych. Które były świetną zabawą oraz mocną rywalizacją.

Podczas jednych z zajęć dzieci wzięły udział w rejsie jachtem z floty Alfea Czarter, gdzie każdy po kolei pełnił funkcję sternika jachtu. Ucząc się wydawać komendy oraz panować nad załogą.

Rejs statkiem alfea czarter
Samodzielne pływanie optymistem

Program zajęć zakończył się samodzielnym żeglowaniem uczestników pod pełnymi żaglami optymista. To wspaniały widok. A u części uczestników zaszczepiliśmy żeglarskiego ducha do tego stopnia że zostali członkami klubu sportowego Na Fali i trenują żeglarstwo nad Soliną na stałe.

Na koniec kilka słów o wkładzie Alfea Czarter w Polsailing oraz promocję i rozwój żeglarstwa nad Soliną.

Nasz Czarter to rodzinna firma założona przez pasjonatów żeglarstwa. Na przestrzeni wielu lat, przepływaliśmy dziesiątki tysięcy godzin pod żaglami. Na śródlądziu oraz morzu. Nabierając doświadczenia oraz umiejętności żeglarskich. Pozwalających nam, na dopracowywanie naszej floty tak by spełniała wymagania każdego żeglarza.

Oprócz tego jesteśmy regatowcami z wieloletnim doświadczeniem i tytułami takimi jak: dwukrotne mistrzostwo w cyklu Pucharu Soliny, w klasie Laser. Mistrzostwo w Pucharze Soliny w klasie T1. Jako załoga, podium w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych w klasie Delphia 24 w jednej z eliminacji i wiele więcej.

Wiemy, jakie żeglarstwo jest wspaniałe i chcemy zamiłowanie do niego przekazywać dalej. Dla tego staramy się mieć ciągły wkład w promocje oraz rozwój żeglarstwa.

Wiązanie węzłów

Podczas Polsailingu, udostępnialiśmy jachty z naszej floty, do prowadzenia rejsu szkoleniowego na jednych z zajęć. Udostępnialiśmy sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć. Zajęcia były prowadzone przez członka naszej załogi, a przy tym członka Fundacji Na Fali, i nauczyciela żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego. Jacka Moczarny.

Zapraszamy do śledzenia naszych działań oraz działań Fundacji Na Fali.

https://www.facebook.com/AlfeaCzarter

https://www.instagram.com/alfeaczarter/

Dodaj komentarz