ABC żeglarstwa. Zasady Bezpieczeństwa na Jachtach Śródlądowym: Żegluj Pewnie!

Cześć żeglarze! Bezpieczeństwo na wodzie jest zawsze priorytetem. Oto kilka podstawowych zasad, które warto przestrzegać, aby zapewnić sobie i swojej załodze bezpieczną przygodę na wodzie:

1. Sprawdź Warunki Pogodowe: Przed każdym wypłynięciem sprawdź prognozę pogody. Unikaj żeglowania w ekstremalnych i wysoce zmiennych warunkach. Takich jak burze, bardzo silny wiatr.

2. Zapewnij Kompletne Wyposażenie Ratunkowe: Przed wypłynięciem upewnij się, że na pokładzie znajduje się kompletny zestaw sprzętu ratunkowego, takiego jak: koło ratunkowe, kamizelki asekuracyjne/ratunkowe, bosak, apteczka, gaśnica

3. Podczas żeglowania przy mocno wietrznych warunkach, Ty oraz załoga pływajcie w kamizelkach ratunkowych/asekuracyjnych.

4. Znajomość Obszaru Żeglugi oraz oznaczeń: Zanim wypłyniesz, zapoznaj się z obszarem, na którym planujesz żeglować. Znajomość topografii dna, lokalizacji przeszkód i stacji ratunkowych może być kluczowa w przypadku nagłych sytuacji.

5. Gdy wieje mocny i bardzo mocny wiatr….. Refuj żagle! Refowanie żagli to zmniejszanie ich powierzchni. Wykonać to można poprzez reflinki zamontowane na grocie, chodź w nowszych jednostkach często spotykamy się z „szybkimrefem” (lina przeprowadzona przez lik tylny oraz przedni grota i wyprowadzona do kokpitu. Foka rollowanego zrefować możemy poprzez zaknagowanie fału rollera przed jego całkowitym rozwinięciem. Dzięki zrefowaniu żagli zmniejszamy siłę kładącą działającą na jednostkę, dzięki czemu możemy wykorzystywać optymalną pracę żagli i zrównoważenie żaglowe jednostki nawet przy bardzo mocnym wietrze. Kiedy powinniśmy się refować. Najlepszym momentem jest ten w którym pierwszy raz o tym pomyślimy.

5. Regularne Sprawdzanie Sprzętu: Przed każdym rejsem sprawdź stan techniczny jachtu: silnik, olinowanie stałe, olinowanie miękkie, ster, miecz, zawleczki, oraz wszelkich systemów bezpieczeństwa. Unikniesz w ten sposób niespodziewanych awarii.

6. Ogranicz spożycie Alkoholu przez załogę: Unikaj spożywania alkoholu podczas żeglugi. Alkohol może wpływać negatywnie na zdolności manewrowe oraz zdolność szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia.

7. Zapewnij Szkolenie dla Załogi: Upewnij się, że wszyscy członkowie załogi znają podstawowe zasady bezpieczeństwa, wiedzą, jak korzystać z wyposażenia ratunkowego oraz są świadomi procedur awaryjnych.

8. Planuj Rejs, i powiadamiaj o wypłynięciu: Zawsze powiadamiaj kogoś spoza załogi o planowanym rejsie, trasie oraz szacowanym czasie powrotu. W przypadku opóźnień lub problemów, umożliwi to szybką reakcję służb ratunkowych.

9. Reaguj szybko i zdecydowanie: W razie zagrożenia natychmiast podejmuj odpowiednie działania. Znajomość procedur awaryjnych oraz zachowanie spokoju są kluczowe w sytuacjach kryzysowych. Niezbędne do tego jest doświadczenie. Pamiętaj:

„Nie ten dobrym szyprem jest,
Kto z żywiołem mierzy się,
I w nierównej walce na ulotnej szali szczęścia ślepo z wiatrem gna,
Lecz ten co przewidzieć umie sztorm,
Ominąć lub przeczekać go,
A w morze wtedy idzie gdy za sprzymierzeńca moc żywiołów ma.”

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na jachcie zależy w dużej mierze od zdrowego rozsądku, przygotowania i stałego przestrzegania podstawowych zasad. Życzymy bezpiecznych rejsów i niesamowitych przygód na wodach śródlądowych! 🌊⚓️

Z żeglarskim pozdrowieniem, załoga Alfea Czarter

#BezpiecznaŻegluga #JachtyŚródlądowe #Żeglarstwo

Dodaj komentarz