Atrakcje Bieszczady, Przewodnik turystyczny.

Bieszczady to kraina częściowo położona w południowo wschodniej Polsce, oraz częściowo na Ukrainie. Należy do pasma Beskidów Lesistych.

Bieszczady słyną z rzadko już spotykanej dzikiej natury. Setki kilometrów szlaków, prowadzących do dziesiątek szczytów. Z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach obrazy. Klimatyczne schroniska. Gdzie czas jakby się zatrzymał, gdzie Ty również, nie będziesz miał ochoty patrzeć na zegarek. Cerkwie pełne różnorodnych ikon. Górskie rzeki o krystalicznej wodzie, zasilające największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Zalew Soliński, zwany „Bieszczadzkim morzem”. To tylko mała część tego, co ciekawe w Bieszczadach. Zapraszamy do sprawdzenia naszego Przewodnika Turystycznego.

Tarnica – najwyższy szczyt Polskich Bieszczadów

Tarnica to najwyższy szczyt po Polskiej stronie Bieszczadów o wysokości 1346 m n.p.m. Najkrótsza droga prowadzi z Wołosatego, jest krótki i stromy. Kolejne szlaki prowadzą z Ustrzyk Górnych, lub z Mucznego przez Bukowe Berdo.

Atrakcje Bieszczady, Tarnica
Szczyt Tarnica
Atrakcje Bieszczady, Chatka Puchatka, Połonina Wetlińska
Chatka Puchatka, Połonina Wetlińska

Połonina Wetlinińska

Jeden z najbardziej znanych szlaków w Bieszczadach. Na jej szczycie znajduje się schronisko Chatka Puchatka, przy której przystanek to folklor Bieszczadzki. Trasę najlepiej ustawić w taki sposób że: z Wetliny przejeżdżamy busem do Brzegów Górnych skąd ruszamy na szczyt, a schodzimy szlakiem do Wetliny.

Rejsy po Solinie, jachtami żaglowymi ze sternikiem

Rejsy ze sternikiem po Solinie to idealna propozycja dla tych, którzy też chcą pożeglować, ale nie mają jeszcze uprawnień żeglarskich. Wielki akwen, setki klimatycznych zatok. To idealne miejsce na całodniowe rejsy, z ogniskiem na dzikim brzegu lub obiadem w Tawernie.

Rejsy Solina
Rejsy ze sternikiem, Solina
Atrakcje Bieszczady, Muzeum Przyrodnicze Ustrzyki Dolne
Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych

Muzeum Przyrodnicze Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

To miejsce gdzie Bieszczadzka fauna i flora jest na wyciągnięcie ręki. Z bliska możesz przyjrzeć się największemu drapieżnikowi z rodziny kotowatych, (Rysiowi euroazjatyckiemu). Stanąć twarzą w twarz z niedźwiedziem brunatnym. Przyjrzeć się watasze wilków.

Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej

Szlak prowadzący przez wiele pięknych drewnianych cerkwi grekokatolickich. Cerkwie są teraz kościołami katolickimi, zatem by zwiedzić niektóre z nich w środku trzeba udać się na mszę odbywającą się w nich.

Atrakcje Bieszczady, Szlak Architektury Drewnianej
Cerkiew na Szlaku Architektury Drewnianej
Atrakcje Bieszczady, Galeria Ikon Veraikon
Galeria Veraikon

Galeria Ikon Veraikon – pracownia ikon w Cisnej

Galeria to miejsce gdzie spotkamy, Bieszczadzkiego Zakapiora. Zakapiorzy to osoby które w Bieszczady uciekały przed problemami życia codziennego, Chwytali się różnorodnych prac. Część z nich o artystycznych duszach zajęli się sztuką, której bieszczadzka codzienność sprzyja.

Bieszczadzka Kolejka Leśna – kolej wąskotorowa

Kolej kursuje na trasie Majdan-Przysłup-Majdan i Majdan-Balnica-Majdam. Jest to świetna atrakcja dla osób w każdym wieku. Trasa prowadzi przez malownicze Bieszczadzkie dzikie krajobrazy gdzie dostanie się innym sposobem jest niemal nie możliwe.

Atrakcje Bieszczady, Sine Wiry
Sine Wiry
Atrakcje Bieszczad, Bieszczadzka Kolej Linowa
Kolej Bieszczadzka

Rezerwat Sine Wiry – przełom rzeki Wetlinka

Jest to jeden z najwspanialszych progów skalnych w Bieszczadach. Wpadająca na nie wzburzona woda Wetlinki tworzy majestatyczne wiry. Szlak do tego miejsca prowadzi z Polanek. Trasa ma długość 2.5km i można ją przebyć pieszo lub rowerem górskim.

Zagroda pokazowa Żubrów w Muczne

To miejsce, gdzie z bliska zobaczyć możesz stado. Rzadko już spotykanych Żubrów. Te wielkie zwierzęta oglądane z bliska, robią wielkie wrażenie.

Atrakcje Bieszczady, Żubry Muczne
Zagroda Żubrów, Muczne
Atrakcje Bieszczady, Skansen Sanok
Muzeum Budownictwa Ludowego

Muzeum Budownictwa Ludowego – Skansen w Sanoku

Największy skansen w Polsce. Tutaj świat stanął w miejscu, Architektura znajdująca się w muzeum pochodzi z okresu od XVII do XX wieku. Budynki mieszkalne, kuźnie, olejarnie, szkoły, dworki, plebanie. To tylko mała część eksponatów znajdujących się w MBL.

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady

Bieszczady to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie naświetlenie jest na tyle niskie. Że gwiazdy są doskonale widoczne. Leżak, koc lornetka a nad Tobą jaśniejące na czarnym  jak smoła niebie gwiazdy. Tylko sobie to wyobraź. Wrażenie jest niesamowite.

Atrakcje Bieszczady, Park gwiezdnego Nieba
Park gwiezdnego nieba
Atrakcje Bieszczady, jeziorka Duszatyńskie
Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka osuwiskowe powstałe w 1907r, przez osunięcie się przesączonych wodą warstw łupków. Ziemia wraz z lasem runęły w kierunki potoku Olchowaty, tamując wodę i tworząc jeziorka. Są to największe jeziorka osuwiskowe w Beskidach. Szlak prowadzący do jeziorek wychodzi z Komańczy i prowadzi do Wołosatego.

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach

Bieszczady słynęły z Wypału węgla drzewnego. Dziś jest to już rzadkość, dlatego warto na żywo zobaczyć miejsce gdzie ten proces się odbywał i dowiedzieć się jak wyglądała taka praca.

Atrakcje Bieszczady, wypał węgla Lutowiska
Wypał węgla
Atrakcje Bieszczady, Offroad, Samochody terenowe
Offroad Bieszczady, Samochody Terenowe

Off Road, Wprawy samochodami terenowymi

Ze względu na walory sprzyjające offroadowi, w Bieszczady zjeżdża się cała terenowa Polska. Ty też możesz zaznać tych pełnych adrenaliny odczuć. Wyprawy samochodami terenowymi są w Bieszczadach popularne, zatem oferta jest szeroka.

San – Rzeka mająca swoje źródło w Bieszczadach

San to piękna rzeka płynąca wzdłuż dzikich brzegów barwiących się drzewami latem żywo zielonymi a jesienią złoto czerwonymi. Miejscami szerokie koryto zwalnia, miejscami zwężająca się droga wodna przyspiesza. San to rzeka idealna do spływów kajakowych i pontonowych. Miejsca skąd wygodnie można spływ zacząć i skończyć znajdują się w różnych odcinkach rzeki zatem długość spływu można dostosować do swoich potrzeb.

Atrakcje Bieszczady, Spływ Sanem
Spływ Sanem
Elektryczne rowery w Bieszczadach

Rowery Elektyczne

Górzysty teren w Bieszczadach, to wyzwanie do rowerzystów. Wychodząc temu na przeciw, wypożyczalnie wprowadziły do swojej oferty rowery elektryczne. To idealne rozwiązanie, gdyż wspomaganie napędu ułatwia podróżowanie, a przy tym cała radość z jazdy rowerem jest zachowana

Zalew Soliński – „Bieszczadzkie morze”

Największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce, pod względem głębokości, oraz pojemności wody. A także największa zapora wodna w Polsce. Krystaliczna tafla wody, okalana zielonymi wzgórzami jakby mchem. 170km linii brzegowej, Setki zatok i zakoli tego zbiornika o nieregularnym kształcie, to idealne miejsce na odpoczynek nad wodą w Bieszczadach. Akwen to popularna destynacja turystyki żeglarskiej, gdzie żeglarze z całej Polski spędzają czas pod żaglami. W najbardziej turystycznych miejscowościach wokół zalewu, znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu wodnego na którym można eksplorować Bieszczadzkie morze.

Atrakcje Bieszczady, zalew Soliński
Zalew Soliński
Atrakcje Bieszczady, PaintBall
PaintBall Bieszczady

PaintBall

Lesiste tereny to idealne miejsce na Gry Paintballowe. W Bieszczadach znajdziecie wiele firm oferujących tą atrakcje. Posiadających swoje tory do gry, lub organizujące je wyjazdowo.

Surfowanie nad Soliną – Deski SUP

Sportowa-rekreacja rodem z Hawaii. Stand Up Paddleboarding, to połączenie surfingu z kajakarstwem. To idealne połączenie do eksplorowania Soliny. Lekki trening, a przy tym doskonała zabawa. Na deskach SUP pływa się bezpiecznie, łatwo oraz szybko. Zatem Solińskie zatoki czekają na eksploracje.

Atrakcje Bieszczady, SUP Solina, Stand Up Paddleboarding
SUP Solina, Paddleboarding
Atrakcje Bieszczady, torfowisko Tarnawa
Torfowisko

Torfowiska Wysokie w Tarnawie

Najsłynniejsze torfowisko w Bieszczadach, udostępnione dla Turystów. Spacer wiedzie po drewnianych pomostach, z których podziwiać możemy występujące dookoła rośliny bagienne i błotne. Torfowisko to, w latach 70 próbowano osuszyć. Co doprowadziło do częściowej degradacji. Lecz niedługo po tym kompleks torfowiskowy został włączony w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Wyprawy pojazdami przeprawowymi EZ Rider „Ryś”

Bieszczady do setki kilometrów szlaków, i dróg leśnych. Ciężko dostępnego terenu, który czeka na eksploracje. Nogami daleko, rowerem ciężko, samochodem niemożliwe. W takim razie czym? EZ Rider!! To pojazd idealny, do przepraw przez Bieszczady. Baza wypadowa „Rysiów”, znajduje się w Berezce nieopodal Polańczyka.

Atrakcje Bieszczady, EZ Rider "Ryś"
Ez Rider „Ryś”

Dodaj komentarz