ABC żeglarstwa. Węzły żeglarskie dla początkujących

Niezbędną częścią wyposażenia każdego jachtu jest olinowanie. Szoty, fały, cumy i wiele więcej to wszystko są liny, które musimy umieć wiązać! Dlatego każdy żeglarz powinien znać podstawowe węzły, dzięki którym będzie umieć zacumować jacht i wykonać inne czynności niezbędne do żeglowania.

Ten poradnik ma na celu pokazać jak w domowym zaciszu nauczyć się wiązać węzły dlatego zamiast knagi znajdziecie tu podstawkę od telewizora. Jedyne co będziemy potrzebować do naszych ćwiczeń to kawałek liny!

Węzeł zwykły

Jest to najprostszy węzeł, jaki może istnieć. Wystarczy, że zrobimy pętlę na linie i przełożymy przez nią końcówkę liny.

Ósemka

Kolejny prosty węzeł, który przyda nam się na jachtach to ósemka. Przyda się wtedy gdy będziemy potrzebować, zabezpieczyć linę przed wypadnięciem np. z wózka szotowego.

Węzeł ratowniczy

Węzeł ratowniczy to pętla, która się nie zaciska. Jest to węzeł, który możemy szybko zawiązać jedną ręką gdy wypadniemy za burtę (stąd jego nazwa). Wykorzystać go możemy również, żeby rzucić pętlę na poler dzięki czemu zacumujemy nasz jacht.

Sposób I

Sposób II – wiązanie na sobie

Węzeł refowy

Tradycyjnie używany przez żeglarzy do refowania żagli. Węzeł ten chyba umie każdy wiązać, ale nie zna jego nazwy. Przy wiązaniu uważajmy żeby nie zawiązać tzw. węzła babskiego!

Węzeł babski – źle zawiązany węzeł refowy

Węzeł babski

Wyblinka

Wyblinka to jeden z bardziej przydatnych węzłów! Może nam się przydać do zawiązania odbijaczy do relingów. Nie powinniśmy je jednak wiązać jeżeli wiemy, że lina będzie pod dużym napięciem, ponieważ węzeł może się łatwo rozwiązać. Do ćwiczenia tego węzła może się przydać noga od krzesła 😉 W naszym przypadku to kij od miotły.

Węzeł szotowy

Węzeł ten jest używany do łączenia dwóch lin, najczęściej o różnych średnicach.

Węzeł knagowy

Na jachtach i kejach często spotkamy knagi. Są to elementy wyposażenia, które służą głównie do cumowania. Wiążemy na nich specjalny węzeł nazwany węzłem knagowym. Do ćwiczenia tego węzła przyda ci się coś, co ma kształt litery T. Ograniczeniem tu jest tylko twoja wyobraźnia 😉 Jeśli jednak nie znajdziesz niczego to możesz ten węzeł z powodzeniem ćwiczyć na swojej ręce. W tym celu wyprostuj kciuk i palec wskazujący.

Buchtowanie liny

Na pokładzie jachtu zawsze musi być czysto. Sposobem na uprzątnięcie poplątanych lin jest ich buchtowanie. W tym celu najpierw rozplątujemy linę i zaczynamy robić z niej pętle i na koniec pętle obwiązujemy końcówką, która została nam w ręce.

Podsumowanie

W tym poście chcieliśmy ci przedstawić praktyczną wiedzę, która może przydać ci się przy wiązaniu lin. Węzły przedstawione powyżej to najczęściej używane sposoby wiązania lin. Jednak oprócz tych węzłów istnieje wiele innych.

Dodaj komentarz